Penkios geriausios prieskoninės žolelės brandintai jautienai

Tikras virtuvės mylėtojas vargu ar susilaiko nuo pagundos paeksperimentuoti su įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis. Net gamindamas tokį paprastą dalyką, kaip brandintos jautienos kepsnys ar troškinys.  Tačiau reikia atminti, kad brandinta jautiena savaime turi unikalų kvapą ir skonį. Todėl rinkitės išraiškingą kvapą turinčias žoleles, kurios ne  užgožtų jūsų patiekalo skonio, o atvirkščiai – harmoningai jį papildytų pikantiškomis natomis.

Jautienos kulninė

Suprantama, sakyti „geriausios“ ar „tinkamiausios“ yra tolygu įsivelti į beprasmį ginčą. Vieniems atrodo, kad be šafrano, sausų garstyčių miltelių ar kajeno pipirų nė neverta kaisti keptuvės. Kitiems gi eilinė druskinė su pipirine nuo pietų stalo virtuvėje atstoja ilgiausias prieskonių lentynas. Tiesa visuomet slypi kažkur per vidurį. O dar smagiau, kai supranti, kad ji tau tiesiog panosėje. Tiksliau dygsta iš vazonėlio čia pat, virtuvėje ar darželyje. Kritiškiausiu atveju sulakstykite į turgų ar artimiausią šviežių produktų parduotuvę. Taip, kalbėsiu apie prieskonines žoleles, kurios puikiai tinka auginti mūsų sąlygomis. O kas labiau tinka lietuviškai brandintai jautienai jei ne Lietuvoje užauginti prieskoniai?

Bazilikas

Bazilikas turi vaiskų ir stiprų kvapą, kuris puikiai dera prie išraiškingo jautienos patiekalų skonio. Kadangi abu skoniai tarpusavyje „konkuruoja“ dėl uoslės receptorių dėmesio, patartina baziliką į patiekalą dėti prieš gaminimo pabaigą. Taip išliks tikrasis patiekalo „jautieniškumas“, bet jis bus praskaidrintas krisleliu baziliko gaivos.

Bazilikas

Dar pasidalinsiu paprastu patarimu, kaip pasirūpinti šviežiu baziliku kiaurus metus. Parastai sudžiovinti šią prieskoninę žolelę yra sudėtinga – ji linkusi juoduoti ir prarasti skonį. Sumaišykite šviežią baziliką su aliejumi iki tirštos konsistencijos, išpilstykite į ledo kubelių formeles ir į šaldiklį. Nuo šiol, kai tik užsimanysite skaidrios natos jautienos patiekale, leiskite antruoju smuiku sugroti baziliko kubeliui.

Bazilikas puikiai tinka troškiniams iš brandintos jautienos kumpio, mentės  ar sprandinės, įvairiems apkepams su malta jautiena.

Rozmarinas

Gaiviu pušyno kvapu pasižyminti  žolelė nuostabiai dera su „sunkiais“ ir riebiais jautienos patiekalais. Rozmarinu ir kitais prieskoniais įtrintas kumpis ar šonkauliai puikiai tinka ilgam kepimui orkaitėje. Visuomet įmetu porą rozmarino šakelių į savo mėgstamą ir dažnai verdamą jautienos kaulų sultinį.

Rozmarinas

Beje, rozmarinas yra labai nereikli žolelė. Ji puikiai auga namų sąlygomis, tiesiog prie viryklės. Savo savybių jis nepraranda net sudžiovintas ir laikomas stikliniame stiklainyje. Nuo šiol nereikia nuogąstauti, kad jautienos skonis ar kvapas yra per daug specifinis – drauge su rozmarinu, atrasite visas gerąsias brandintos jautienos savybes.

Šalavijas

Nepelnytai primiršta prieskoninė žolelė. Jos pavadinimas kildinamas iš lotynų kalbos žodžio „Salvia“ ir reiškia „sveikas“. Kitos tautos šalaviją laikė kone šventąją žole ir priskyrė jai daug magiškų galių.

Šalavijas

Legendos lai lieka lieka legendomis, o aš esu įsitikinęs, kad šalavijas suteikia kvepiančio ir šilto aromato daugeliui jautienos patiekalų. Pagardinti šalaviju padažai praturtina keptuvėje ar ant griliaus ruošiamų jautienos antrekoto ar nugarinės kepsnių skonį, puikiai dera su kitomis žolelėmis jas įtrinant į orkaitėje skrudinamus jautienos kepsnius.

Šalavijas yra dar viena žolelė, kuri gerai auga patalpoje. Tiek šviežias, tiek ir išdžiovintas išlaiko puikų skonį. Atraskite naujus jautienos skonius kartu su šia legendine žolele.

Čiobrelis

Čiobrelis ir jautiena yra neatsiejami palydovai kulinarinėse kelionėse. Šviežias ar džiovintas, jis suteikia jautienai subtilų, labai švelniai karstelėjusi, pipirais, citrina ir mėtomis dvelkiantį aromatą. Dėl tokios skonio ir kvapų paletės čiobrelis yra viena universaliausių prieskoninių žolelių, kuri tinka tiek jautienos kepsniams, tiek troškiniams, tiek marinatams.

Čiobrelis

Čiobrelis gan lengvai auginamas namų sąlygomis. Kadangi ši žolelė yra „pietietė“, t.y. kilusi iš Pietų Europos regiono, pasirūpinkite, kad ji gautų pakankamai saulės šviesos.  Daug virtuvės šefų mėgsta auginti kelias čiobrelių rūšis savo virtuvėse  – populiariausia tarp jų turi išraiškingą citrininį aromatą.

Petražolė

Lietuvoje petražolė yra puikiai žinoma prieskoninė žolelė. Tačiau dažniau lėkštėje ji vaidina kuklią puošmenos rolę.  Iš tiesų ji gali būti viso aromatų ir skonių orkestro dirigentė. Pati petražolė turi kiek karstelėjusi skonį. Tačiau ne dėl kartumo mes ją naudosime jautienos troškiniams, kepsniams ar maltiniams.

Petražolė

Petražolės „funkcija“ yra nuskaidrinti ir subalansuoti kitų žolelių skonį. Gerai paruoštas patiekalas  savyje turi visus ar bent daugumą mums juntamų skonių – sūrumą, saldumą, rūgštumą, kartumą ir vadinamą umami. Petražolė sušvelnina kurio nors iš skonių dominavimą, todėl šias subtilybes jaučiančiam šefui siunčiame komplimentus.

Iš naujo susipažinome su jau gerai pažįstamu penketuku.  Lyg nieko naujo, tačiau pravartu prisiminti, kad maži dalykai daro stebuklus tiek virtuvėje, tiek gyvenime. Ir tam nereikia verstis per galvą ar aukoti brangiausius dalykus. Šiek tiek kantrybės, dėmesio ir … gero kepsnio iš brandintos jautienos 😉

Tagged , , , , ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *